Sayfalar

28 Ocak 2019 Pazartesi

Yürüyelim mi?

Kış mevsimi. Soğuk. Ağaçlar cıbır cıbır, çam ağaçları dışında. Sıkıldım kış mevsiminden. Ben önceleri böyle değildim, her mevsimi yaşamayı severdim. Şimdi değiştim. Sevemiyorum. Ben sevmediğim için kış mevsimi gelmeyecek mi? Gelecek elbet. Ve ben sevmeye sevmeye yaşayacağım. Doğaya karşı gelinir mi? Gelinmez tabi. Ama bizler karşı gelinecek şeylere bile karşı gelemiyoruz. Susturulduk. Pusturulduk. O “sanal” sosyal medyadan klavye  cüretkarları sadece kendilerini tatmin ediyor. Sanal cesaret. Okuyup geçiyorum. Üzerinde durmuyorum çoktandır. 

Fakat en son şu 2500 liralik satılan kitap ilgimi çekti. Bu konuda insanlar ikiye ayrılmış durumda. Bu normal. Fakat yazarın daha önceki yazılarını paylaşan, “sol” düşüncedeki 
İnsanlar bile linç ettiler. Ben de ilk duyduğumda 2500 liraya kitap mı olur, bu adam iyice şaşırdı, Atatürk’ü kullanıyor, dedim içimdem. Ben öyle sürü gibi bi okuduğumu diğerleri gibi değerlendirmem. Bi zamana bırakırım, araştırırım, eşe dosta sorarım, ne nedir derim, sonra kendi fikrimi oluştururum. Bi çok bilgi edindim. Edindiğim bu bilgileri geçen Perşembe Kadınları masasına bile yatırdım. Onlara çok normal geldi bu konular. Evet, böyle bi şey var dünyada. „Limited Edition“ yani sınırlı sayıda bi kitap çıkması, ve bunun çok pahalıya satılması normal dediler. Ancak bu kitabın gelirini kendi kâr’ları icin kullanamaz yazarlar dediler. Yani sadece bir amaç için yapılabilir.  
Onlarda bu benim araştırdığım konuyu teyid etmiş oldular. Bu sefer düşündüğümde iyi bir amaç icin kullanılacaksa, ve bu gelir şeffaf bi şekilde deklare edilecekse, ve kontrolü yapılacaksa, ve gerçekten bi amaç için, yani bi yardım için yapılıyorsa buna neden karşı geleyim? Adam sıradan biri değil. Gazeteci sonuçta. Ama şöyle bi şey var ki; yazılarının kaynakçası yokmuş. Ben okumadım kitabı. Yani aynı kitap geçen yıl piyasaya sürülmüştü. Hala var 30-40 liraya okumak isteyene. Bi kaç paragraf geldi. Öyle yazmış ki; sanki orada yaşamış gibi. Sen o tarihte oradamiydin be adam? Nereden biliyorsun? Madem bu bir tarih kitabı olacak ancak doğru bilgiler yazilmali, o nedenle neden kaynakça belirtilmeli? Beni düşündüren sadece bu? Ki en en önemlisi bu. 
Ha, birde birde o geliri açık açık deklare etmesi. Ardında hiç soru işareti bırakmadan? 
Yoksa farkı kalmaz diğer dinci sömürücülerden.. 

Ben mevsim dinlemeden, yagmur camur demeden her gün 10 bin adım yürüyüşlerimi aksatmadan yürüdüğüm için gurur duyuyorum kendimle. Bunu 1,5 senedir yapıyorum. Öyle alıştım ki, olmazsa olmazım oldu. Buna bende hayret ediyorum. Eskisen amaaan yürüyünce nolacak derdim. Farkına varamazdım. Şimdi yürümediğim günlerde mutsuz oluyorum. Birde sigarayı bıraksam güzel olacak ama bunu başaramadım henüz. Bi taraftan sağlıklı yaşamayı severken diğer taraftan sigara neyin nesi? Dengelemeye çalışmak mı acaba kendimce? Fakat güzel bi alışkanlık edindim. Bunu herkese aşılamaya çalışıyorum, diyorum ki, var mısın benimle her gün 10 bin adım meydan okumaya. Bu meydan okuma aslında karşımdakini harekete geçirme, yoksa ben bunu zaten yapıyorum. Ama meydan okuma olunca, diyelimki bi gün canım istemedi, işte bu anlarda benide dürtüyor. Yani karşılıklı bi dürtüşme. Çünkü akşama yürüdüğümüz adımları aplikasyon ölçümü ile birbirimize göndermek EGO’muzu tatmin ediyor. Ego doğru bi terim olmadı, sözümüzü tutmamızın tatminliği, kendimize olan saygının tatminliği ve bedenimizdeki o yürüyüş sonrasının enerjisi diyelim. En azından bende öyle.

Heyyy sanada meydan okuyorum, var mısın hergün yürümeye? En az 7000 adım. Sonra 10 bin? 
Cesaretin varsa bende varim dersin bence..

Su faydalarinida ekleyim:

Yürüyüş yapmanın diğer faydaları ise şunlar:
Dinlenirken bile kilo vermeyi sağlayacak şekilde metabolizma hızınızı artırır.
 • Yeme isteğinin (iştahın) kontrol edilmesine yardımcı olur.
 • Enerji verir.
 • Kandaki kolesterol seviyesini azaltır.
 • Yüksek tansiyonu düşürür.
 • Şeker hastalığını kontrol etmeye ve önlemeye destek olur.
 • Göğüs, prostat ve mide-bağırsak gibi bazı kanser türlerine karşı riski azaltır.
 • Kalp krizi ve felç gibi rahatsızlıklar için yardımcı rehabilitasyonu sağlar.
 • Bağırsakların çalışmasını düzenler.
 • Uyku düzenini destekler.
 • Bacak ve kalça bölgesindeki kasların güçlenmesine yardımcı olur.
 • Kemik güçlenmesini sağladığı gibi yaşlı kadınların kaderi gibi gözüken kemik erimesi riskini de azaltır.
 • Kaynak:düzenli yürüyüs faydalari 

9 yorum:

 1. Daha başlayamadım düzenli yürümeye, bir gün yürüsem ertrsi gün bacağım su kaçıklığı yapıyor. Ama yürümek gerçekten de çok iyi geliyor insana.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Iste o düzenli yürümeyi tesvik etmeye geldim:)

   Sil
 2. Kesinlikle yürüyelim. Bir dönem çok düzgün yürüdüm( 4km ile başlayıp,en son 10km olarak devam ettim ) ve o dönemde çok mutlu ve huzurluydum, bazı sağlık sorunlarından sonra ara vermek zorunda kaldım ve çok mutsuzum. Tam yarın tekrar sağlıklı beslenme ve yürüyüş programıma başlayayım diye düşünürken sizin yazınıza rastladım, Bana çok iyi bir motivasyon oldu.Kesinlikle ben varım:) Sevgiler. Petek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harika.. aksamsefasi68@gmail.com adresine günlük yürüyüs verisini gönderirsiniz o vakit. Bende Size:)

   Sil
 3. Amaç iyi yönde ise mesele olmamali

  YanıtlaSil
 4. Ben kesinlikle kitabın bu fiyatla satılmasını anlamadım. Kitabı okudum bir tarih kitabı gibi değil.Daha çok pek bilinmeyen yaşamını ve etrafında olan insan ve olayları anlatmış.
  Yürüyüş olayına kesinlikle katılıyorum keşke sağlığım elverse de bende yürüsem 🚶‍♀️🚶‍♀️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Saglik icin yürümek, ama yürümek icinde saglik önemli tabi. Gecmis olsun..

   Sil
 5. Yürüyüş konusunda çok haklısınız, insanın sağlığına özen göstermesi gerekli.

  YanıtlaSil